Świeca Caritas budzi wrażliwość

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oznacza nadzieję na lepszy los dla setek tysięcy dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. W ramach 30. edycji akcji Caritas Polska przygotowała 1,5 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu – to główne cele, którym służą co roku środki zebrane dzięki dystrybucji świec Caritas, prowadzonej w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. O przeznaczeniu wpływów związanych z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom będą decydować diecezjalne Caritas, uwzględniając lokalne potrzeby. Ponadto w tym roku 10 groszy, uzyskanych dzięki każdej z wigilijnych świec rozprowadzanych w parafiach, zostanie przeznaczone na dożywianie dzieci z krajów globalnego południa.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas Adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos. Od początku nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.

Betlejemskie Światło Pokoju

Ogień to symbol braterstwa, jedności i pokoju. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku zapala się płomień, który niesiony przez skautów z wielu krajów i kontynentów obiega świat. W Polsce sztafetę światła tworzą harcerze, którzy roznoszą betlejemskie światełko do wszystkich tych, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość.

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju i odpalenie od niego wigilijnej świecy wypełniają świąteczną tradycję. W tym roku dniem uroczystego odebrania Betlejemskiego Światła Pokoju w Polsce jest 10 grudnia.

Akcję można wesprzeć nabywając
Świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
w parafiach w całej Polsce.

Więcej informacji na stronach Caritas Diecezjalnych.

Organizatorzy akcji